Aktuálně

4. LETNÍ VEJŠLAP OKOLÍM PLZNĚ

V sobotu 28. 7. 2018 se uskuteční již 4. letní vejšlap okolím Plzně, tentokrát Radyně – rotunda – zámek Kozel.

Kamarádi, přátelé, medvědi i nemedvědi, hubeňouři i při těle, mladíci i věkem pokročilí, zveme vás všechny na 4. letní vejšlap okolím Plzně. 
Tentokrát se vydáme v sobotu 28. 7. na cca 18kilometrový vejšlap nejbližším okolím Plzně. Vystoupáme na zříceninu hradu Radyně, podíváme se na Rotundu svatého Petra a Pavla (Starý Plzenec – jednu z nejstarších dochovaných církevních památek v ČR a nakonec navštívíme klasicistní lovecký zámek Kozel.

Cestu zahájíme, srazem v 8:15 hodin zcela netradičně na zastávce trolejbusu č. 13 MUZEUM (jízdné MHD – platba možná bezkontaktní platební kartou přímo v trolejbusu, odjezd v 8:21 hodin), odkud pojedeme na konečnou zastávku 
NC Olympia. Odtud se vydáme už po svých na zříceninu hradu Radyně po žluté turistické značce (cca 4,5 km).

Královský hrad Radyně byl postaven v letech 1356–1361 za vlády českého krále a císaře Římské říše Karla IV. Hrad byl nazván na počest císaře Karlskrone. V současnosti je hrad v péči města Starého Plzence a během několika let prošel postupnou rekonstrukcí. Zřícenina hradu Radyně ve výši 567 m nad mořem vévodí širému okolí ve dne i v noci (od roku 2006 osvětlen). Je typickou dominantou celého Plzeňska. Na věžní vyhlídce je spolu s vyhlídkovými mapami k dispozici pozorovací dalekohled. Hradní věž je vysoká 22 metrů a na její vrchol vede 114 schodů.

Pokračovat budeme opět po žluté do Starého Plzence (cca 11:30–12:00, možnost občertsvení), který projdeme a po značení naučné turistické stezky dojdeme až k rotundě sv. Petra a Pavla (cca 8,0 km).

Rotunda byla postavena v západním předhradí raně středověkého hradiště poprvé zmiňovaného již v roce 976, které bylo hlavním opěrným bodem českých knížat v západních Čechách a až do konce třináctého století neslo název Plzeň. Období výstavby rotundy bývá obvykle kladeno na konec desátého století, ale novější výzkumy ukazují, že mohla být postavena později. Po přenesení centra z hradiště do nové Plzně ztratila lokalita význam a stavba začala časem chátrat, až se dokonce v 15. století zřítila. V následujícím století byla sice obnovena, ale opravdové rekonstrukce se dočkala až ve dvacátém století. Uvnitř rotundy jsou vystaveny kopie archeologických nálezů.

Po značce naučné stezky budeme pokračovat po jejích zastávkách, až narazíme na zelenou turistickou značku, po níž dojdeme až k loveckému zámku Kozel (cca 15:00–16:00, 15,5 km). Možná prohlídka zámku (45 minut, cena 140,- Kč).

Zámek byl postaven jako letní a lovecké sídlo hraběte Jana Vojtěcha Černína z Chudenic. Ten působil jako nejvyšší lovčí království českého na dvoře císaře Josefa II. Stavba zámku proběhla v letech 1784–1789 pod vedením architekta Václava Haberditze. Výsledkem byla přízemní obdélníková budova s vnitřním nádvořím. V devadesátých letech 18. století přibyly do areálu čtyři další objekty, a to jízdárna, kaple, lokajna a konírna. Hrabě Jan Vojtěch Černín byl za svůj život dvakrát ženat. Ani jedna z manželek mu však nedala mužského dědice, a tak tato větev Černínů vymřela po meči. Před smrtí hrabě odkázal svá panství prasynovci Kristiánu Vincenci Valdštejnovi. Jeho rod hospodařil na Kozlu až do roku 1945. Poté byl zámek zestátněn. Zámek je obklopen parkem, který má 40 hektarů a zdobí ho nejrůznější rostliny a stromy. Z nejznámějších například lyriovník tulipánokvětý, který roste před vchodem do jízdárny.

Na zámku a v podzámčí je možné občerstvení. Návrat do Plzně buď busem v 16:20 ze Štáhlavic nebo vlakem v 17:35 hodin ze Šťáhlav (cca 18 km). 
Sobotu pak zakončíme rovnou po příjezdu do Plzně v naší oblíbené restauraci Uctívaný velbloud.

Na vejšlap není nutné se přihlásit – kdo přijde, ten půjde. 
Jen pokud budeš chtít večer posedět v hospůdce, napiš zprávu na medvedi.vikend.plzen@gmail.com.

Zde si můžeš stáhnout si itinerář vejšlapu.

Těšíme se na setkání s tebou v sobotu 28. 7. 2018.

************************************************

Čtvrteční setkání medvědů v Plzni bude 23.8.2018

Sejdeme se v restauraci  Žumbera od 19,00 hodin

zumbera_0609018

****************************************************************************************************

Letošním vítězem v soutěži Mr. Bear CZ se stal Ladislav Virag z Mělníka.

Gratulujeme!!!

_DSC5774

*************************************************************************************************

Tento rok se stal vítězem v soutěži Mr. Bear CZ rodák z Prahy, Václav Šarbach. Gratulujeme!!!

Originál

*************************************************************************************************

Letošním vítězem soutěže Mr. Bear pro rok 2014 se stal Kayle Moynihan z USA. Gratulujeme!!!

Mr. Bear 2014

Mr. Bear Talent 2014 se stal Roman Mezírka

Mr. Bear Talent 2014

Snad je to výzva pro domácí medvědy na příští rok . ************************************************************************************************

Rok se s rokem sešel a i letos na konci duhového týdne, po průvodu hrdosti, byl zvolen  Mr. Bear CZ pro rok 2013. Gratulujeme Honzovi Bittnerovi který se stal Mr. Bear CZ 2013 sympatie a absolutnímu vítězi večera Mr. Bear CZ 2013 kterým se stal Honza Pribilinec.

Gratulujeme!

Mr. Bear CZ 2013

***********************************************************************************************

Milí přátelé, medvědi,

jak dobře víte, je to rok co nás opustil drahý kamarád a přítel Robert Adamec. Odchod z tohoto světa je pro pozůstalé vždycky bolestivý. Každý zde ale svým způsobem zůstává i nadále, dokud žijou vzpomínky na něj v nás. Jen někteří jsou zde ještě mnohem déle – totiž ti, kteří vytvoří něco, co přežije i nás. Robert byl jedním z nich. Zůstaly po něm úžasné povídky, skrz které jeho duše osloví určitě ještě mnoho dalších generací.

Pracujeme nyní na tom, aby se tento vzácný odkaz mohl stát nesmrtelným. Jak jistě víte, chceme jeho dílo vydat v knižní podobě. Prosíme proto zároveň o spolupráci všechny, kteří Roberta znali a měli by možnost jakkoliv přispět, nejen finančně, ale třeba i nápadem, kontakty na možné vydavatele apod.

Věříme, že společně dotáhneme tento úmysl do zdárného konce.

Pokud se chtete zapojit a pomoci s vydáním knihy, kontaktujte prosím pro více informací organizátory Mr Bear CZ na mail info@misterbear.cz

Předem moc děkujeme.

*************************************************************************************************

Medvědi mají svého Mr Beara CZ pro rok 2012. Stal se jím kandidát č. 5, Miroslav Kempa (vpravo)  z Prahy.  v kategorii sympatie, volené po internetu kandidát č.4 Jirka Draštík ( vlevo) z Kralup nad Vltavou. GRATULUJEME!!!
 
 
 
 
************************************************************************************************

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *